eat2explore x ClassWallet
The perfect addition to your school curriculum

Discover, Cook, Learn, and Enjoy Together
eat2explore offers an engaging and educational way to enrich your homeschool curriculum. Discover a unique hands-on cultural and culinary program designed to bring the world to your kitchen. Learn about geography, different cultures, life skills, and more through cooking, combining CULTURAL LEARNING with CULINARY ART.
For programs, including UTAH Fits All, that prohibit food items, we offer country boxes with all the same rich cultural materials—minus the food mixes—for a fully immersive global experience.
Buy a Single Country Box
Interested in an individual country box to match your lesson plan? We offer those too! Start browsing.
Asia
-
explore JAPAN
Regular price $29.95Regular priceUnit price per -
explore INDIA
Regular price $29.95Regular priceUnit price per -
explore SOUTH KOREA
Regular price $29.95Regular priceUnit price per -
explore THAILAND
Regular price $29.95Regular priceUnit price per$0.00Sale price $29.95 -
explore CHINA
Regular price $29.95Regular priceUnit price per -
explore SINGAPORE
Regular price $29.95Regular priceUnit price per$0.00Sale price $29.95
Europe
-
explore ITALY
Regular price $29.95Regular priceUnit price per -
explore FRANCE
Regular price $29.95Regular priceUnit price per -
explore GREECE
Regular price $29.95Regular priceUnit price per -
explore SWEDEN
Regular price $29.95Regular priceUnit price per -
explore IRELAND (ClassWallet)
Regular price $29.95Regular priceUnit price per -
explore UNITED KINGDOM
Regular price $29.95Regular priceUnit price per -
explore UKRAINE
Regular price $29.95Regular priceUnit price per -
explore SPAIN
Regular price $29.95Regular priceUnit price per
Middle East / Africa
-
explore KENYA
Regular price $29.95Regular priceUnit price per -
explore ETHIOPIA
Regular price $29.95Regular priceUnit price per -
explore MOROCCO
Regular price $29.95Regular priceUnit price per -
explore LEBANON
Regular price $29.95Regular priceUnit price per -
explore ISRAEL
Regular price $29.95Regular priceUnit price per
The Americas
-
explore MEXICO
Regular price $29.95Regular priceUnit price per -
explore BRAZIL
Regular price $29.95Regular priceUnit price per -
explore JAMAICA
Regular price $29.95Regular priceUnit price per$0.00Sale price $29.95 -
explore USA
Regular price $29.95Regular priceUnit price per$0.00Sale price $29.95 -
explore PERU
Regular price $29.95Regular priceUnit price per
Gluten Free
-
explore ITALY
Regular price $29.95Regular priceUnit price per -
explore FRANCE
Regular price $29.95Regular priceUnit price per -
explore INDIA
Regular price $29.95Regular priceUnit price per -
explore MEXICO
Regular price $29.95Regular priceUnit price per -
explore BRAZIL
Regular price $29.95Regular priceUnit price per -
explore GREECE
Regular price $29.95Regular priceUnit price per -
explore KENYA
Regular price $29.95Regular priceUnit price per -
explore SWEDEN
Regular price $29.95Regular priceUnit price per -
explore IRELAND (ClassWallet)
Regular price $29.95Regular priceUnit price per -
explore ETHIOPIA
Regular price $29.95Regular priceUnit price per -
explore THAILAND
Regular price $29.95Regular priceUnit price per$0.00Sale price $29.95 -
explore USA
Regular price $29.95Regular priceUnit price per$0.00Sale price $29.95 -
explore LEBANON
Regular price $29.95Regular priceUnit price per -
explore UNITED KINGDOM
Regular price $29.95Regular priceUnit price per -
explore UKRAINE
Regular price $29.95Regular priceUnit price per -
explore SPAIN
Regular price $29.95Regular priceUnit price per
Vegetarian
-
explore ITALY
Regular price $29.95Regular priceUnit price per -
explore FRANCE
Regular price $29.95Regular priceUnit price per -
explore INDIA
Regular price $29.95Regular priceUnit price per -
explore MEXICO
Regular price $29.95Regular priceUnit price per -
explore BRAZIL
Regular price $29.95Regular priceUnit price per -
explore GREECE
Regular price $29.95Regular priceUnit price per -
explore JAMAICA
Regular price $29.95Regular priceUnit price per$0.00Sale price $29.95 -
explore KENYA
Regular price $29.95Regular priceUnit price per -
explore SOUTH KOREA
Regular price $29.95Regular priceUnit price per -
explore ETHIOPIA
Regular price $29.95Regular priceUnit price per -
explore USA
Regular price $29.95Regular priceUnit price per$0.00Sale price $29.95 -
explore MOROCCO
Regular price $29.95Regular priceUnit price per -
explore LEBANON
Regular price $29.95Regular priceUnit price per -
explore ISRAEL
Regular price $29.95Regular priceUnit price per -
explore UNITED KINGDOM
Regular price $29.95Regular priceUnit price per -
explore UKRAINE
Regular price $29.95Regular priceUnit price per -
explore SPAIN
Regular price $29.95Regular priceUnit price per
Buy a Continent Bundle
Continent or dietary preferential (gluten-free, vegetarian / vegan, no mixes) bundles are ideal when studying a particular geographic region of the world. Get started today!
-
explore Asia!
5 box bundleRegular price $135.00Regular priceUnit price per$149.75Sale price $135.00Sale -
explore Europe!
5 box bundleRegular price $135.00Regular priceUnit price per$149.75Sale price $135.00Sale -
explore Middle East/Africa!
5 box bundleRegular price $135.00Regular priceUnit price per$149.75Sale price $135.00Sale -
explore The Americas!
5 box bundleRegular price $135.00Regular priceUnit price per$149.75Sale price $135.00Sale -
explore Vegetarian!
5 box bundleRegular price $135.00Regular priceUnit price per$149.75Sale price $135.00Sale -
explore Gluten-free!
5 box bundleRegular price $135.00Regular priceUnit price per$149.75Sale price $135.00Sale
Buy a Baking Kit
Don’t let your culinary exploration stop with cooking. Bake a treat with our World Baking Kits!
-
explore WORLD BAKING KIT - EUROPE
Regular price $29.95Regular priceUnit price per -
explore WORLD BAKING KIT - GLOBAL
Regular price $29.95Regular priceUnit price per -
explore WORLD BAKING KIT - GERMANY
Regular price $29.95Regular priceUnit price per
Bulk Purchase
Yes, we offer bulk discounts! For questions, reach out to contact@eat2explore.com.